Trądzik

You need to install the plugin Breadcrumb NavXT to use this feature



  • Jest problemem nastolatek ale i coraz częściej kobiet w wieku dojrzałym. Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest jedną z najczęstszych chorób skóry charakteryzującą się obecnością łojotoku i wykwitów najczęściej na obszarach środkowej część twarzy( strefa T tzn. czoło, nos, broda). Łojotok i nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych jest przyczyną powstawania wykwitów pierwotnych – zaskórników. Etiopatogeneza trądziku jest złożona i nie została jeszcze do końca poznana. Rolę w jego powstawaniu przypisuje się czynnikom genetycznym a także bakteriom beztlenowym Propionibacterium acnes. Wpływ na jego powstawanie mają także nawyki żywieniowe m.in. produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. słodycze, chipsy, słodzone napoje gazowane, dżemy, białe pieczywo), stres, przemęczenie, zaburzenia snu czy nadmierny wysiłek fizyczny. Niewłaściwa pielęgnacja i kosmetyki zawierające substancje komedogenne (blokujące ujścia mieszków włosowych) oraz te na bazie alkoholu lub mydła (niszczące płaszcz wodno-lipidowy) pobudzają łojotok i pogarszają stan skóry.

    Podczas konsultacji dobieramy odpowiednią kurację, doradzamy jak dbać o cerę i jakich kosmetyków używać do codziennej pielęgnacji.

     

  • Trądzik różowaty (acne rosacea) jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy obejmującą pierwotnie jej środkową część. Charakterystycznym objawem jest rumień, teleangiektazje (poszerzone naczynia krwionośne), grudki i krosty. Czasami dochodzi również do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych. Trądzik różowaty jest zaliczany do „nerwic naczynioruchowych” skóry a jego początek z reguły związany jest ze wzmożoną reaktywnością naczyń objawiającą się napadowym czerwienieniem skóry. Choroba dotyczy około 10% populacji w wieku 30-55 lat, głównie osób z I lub II fototypem skóry o jasnej karnacji, z jasnymi oczami i włosami.

     

    Przyczyny występowania a także i zaostrzenia zmian:

    • stres, ekspozycja na słońce
    • ostre potrawy i alkohol
    • sauna, basen
    • zaburzenia endokrynologiczne
    • leki obniżające poziom cholesterolu, kwasu nikotynowego
    • duże dawki witamin B6 i B12
    • obecność Demodex folliculorum oraz drożdżaków.

     

    Podczas konsultacji dobieramy odpowiednią kurację, doradzamy jak dbać o cerę i jakich kosmetyków używać do codziennej pielęgnacji.